משפחה

איך לטפח את המשפחתיות לפי מפת הבית?

מוסד המשפחתיות מהווה עבור רובנו מעין עמוד שדרה חשוב ביותר שתורם לתפקודנו בתוך הבית ומחוצה לו. המשפחה מקנה לנו את רוב הערכים, הנורמות, הידע והמיומנויות אשר נדרשים לנו כאשר אנו נמצאים מחוץ לבית ובסביבת אנשים. המשפחה אמורה להיות מקור לביטחון פיזי ונפשי, מקור לתמיכה רגשית, להמשכיות ולסיוע כלכלי בכל דבר שאליו נזדקק.

מהו האזור בבית שתומך במשפחה הפרטית שלכם?

אזור המשפחה מיוצג בכיוון מערב. כדי לתת אופי יותר נעים ומהנה לבית תדאגו להכניס אנרגיה של שמחה לבית.

מה אתם צריכים לעשות?

תלו או הניחו על שידה בחלק המערבי בבית, תמונות משפחתיות מאירועים משותפים, מתקופה מאושרת בחיים שלכם ושל ילדיכם.  היום ישנה מגמתיות של חזרה למסגרות מעוצבות בכל מיני גדלים, זהו סגנון עיצובי ועכשווי שבו תמונות בני המשפחה מרוכזות על הקירות ומצרפים להם כל מיני אמרות יפות.

חשוב שהילדים שלכם יראו כל הזמן את התמונות על הקיר כדי להזכיר להם את הרגעים היפים שלכם ביחד.ילדים וגם אורחים שמבקרים אוהבים לעצור ולהתבונן בתמונות. במיוחד אם יש לכם ילדים ממש קטנים שאינם יודעים לדבר ולבטא את עצמם, האם ממש אוהבים לעבור ליד התמונות ולזהות את הפנים המשתקפות להם מהתמונות ולהרגיש שהם חלק מהשבט הקטן שלהם.

יש לי נכד קטן ומתוק שבכל פעם שהוא מגיע אליי הוא מסתכל על הקיר עם התמונות המשפחתיות ומזהה מיד את עצמו, מצביע על התמונות ומחייך. כמה עונג זה מסב לי ולבן זוגי.

וכמובן שארוחה משפחתית מאפשרת יצירת מערכת יחסים קרובה ואוהבת ביניכם לבין  ילדכם. הזמן של ה"ביחד" יוצר חיבור והתעניינות אחד בשני, הילדים מאוד אוהבים ומחכים לארוחות כאלה ועם השנים זה הופך להרגל.

מקרה שקרה:

אני רוצה לשתף אותכם במקרה של משפחה נחמדה באזור עמק חפר שהגעתי אליה כדי לייעץ לאחת מבנות המשפחה, רווקה בת 40 שחזרה לגור בבית המשפחה לאחר שנקלעה לקשיים כלכליים ולא יכלה לכלכל את עצמה לבד.

תוך כדי הייעוץ מספרת לי אם המשפחה על קשיים בקשר בינה לבין כלתה, אשת בנה הבכור. בשל מערכת היחסים הרופפת ביניהן היא לא רואה בתדירות את שני נכדיה כי אימם לא מאפשרת להם להצטרף לביקורי הבן בבית הוריו. מאוד כאב לי וצבט בלב לראות אישה מבוגרת עצובה כל כך. אני חושבת שעל אף חילוקי הדעות בין שתי הנשים, הכלה הייתה צריכה לתת כבוד לחמתה רק מעצם היותה גם אימא שחשובה לה המשפחה והקשר המשפחתי.

ייעצתי לאם המשפחה לטפח את האזור המערבי שמייצג את המשפחתיות, לצבוע את הקיר בצבע אפור שמייצג את אלמנט המתכת ולתלות על הקיר בתוך מסגרות לבנות תמונות שלה עם נכדיה ותמונות שלה עם הכלה והבן מאירועים משותפים בהם חוו תקופה מאושרת, גם אם התמונות לא הכי מעודכנים.

ולשמחתי הרבה, אחרי ארבעה חודשים התבשרתי שאותה אישה רווקה בת ה- 40 הכירה איש נחמד בשנות ה- 50 לחייו שהציע לה נישואין והיחסים עם הבן והכלה השתפרו והכי חשוב שהיא רואה את נכדיה בתדירות גבוה יותר.

איזו שמחה ואושר זה גורם לי כשאני יודעת שהצלחתי לשמח ליבם של כל בני המשפחה, כל אחד במה שהיה חשוב לו לטפח.

מכירים סיפורים כאלה? גם אתם מטפחים את המשפחתיות שלכם?

אשמח שתפנו אליי אנשים שיש להם סיפור משפחתי מורכב, דרך מפת הבית אפשר לטפל ולחזק מערכות יחסים ועוד.

img-20160129-wa0002